Doua sprijine financiare in domeniul culturii aprobate in sedinta ordinara din luna noiembrie

Municipalitatea a aprobat în şedinţa ordinară aferentă lunii noiembrie două noi sprijine financiare în domeniul culturii. Primul, în cuantum de 9.300 lei, a fost acordat Asociaţiei „22 Decembrie” Giurgiu pentru realizarea unui edificiu-monument în faţa Bisericii Eroilor din Bd. Bucureşti, unde în 1989 s-au înregistrat şapte morţi şi 15 răniţi. Edificiul va putea fi inaugurat în luna decembrie, când se împlinesc 25 de ani de la victoria Revoluţiei Române din decembrie 1989.
Celălalt sprijin financiar, în valoare de 4.000 lei, a mers către Asociaţia „Mozaic-Instruments Art” pentru achiziţionarea unor instrumente muzicale destinate formării şi promovării copiilor talentaţi din municipiul şi judeţul Giurgiu. În felul acesta, se vor putea constitui grupuri de creaţie, ateliere fixe şi mobile, laboratoare de lucru, se vor putea organiza activităţi artistice în vederea promovării şi afirmării tinerelor talente şi se vor putea derula acţiuni concrete menite să trezească interesul forurilor naţionale şi internaţionale privind desfăşurarea unor gale şi manifestări artistice de anvergură în municipiul Giurgiu.

Ultima modificare: 21.11.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul sase sprijine financiare pentru realizarea instalatiilor interioare de incalzire prin distributie pe orizontala